SEO a pozycjonowanie – czy to to samo?

W powszechnej świadomości panuje przeświadczenie, że SEO i pozycjonowanie to pojęcia tożsame. Nie jest to jednak do końca prawda. Czym zatem charakteryzują się oba pojęcia?

SEO to skrótowiec zaczerpnięty z języka angielskiego, czyli Search Engine Optimalization. Oznacza on optymalizowanie stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Trzeba się zastanowić, jakie działania należy podjąć, aby owa optymalizacja miała miejsce i była skuteczna.

Wysoka pozycja w wyszukiwarce

Istotą SEO jest doprowadzenie danej strony internetowej do jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach wpisywanych fraz (słów kluczowych). Można powiedzieć, że działania w ramach kampanii SEO opierają się na rozbudowie treści danej strony. Poprawia się jej techniczne aspekty oraz zdobywa linki pozycjonujące z innych domen w Internecie. Jak wiadomo od lat dominującą wyszukiwarką jest Google. W Polsce ta dominacja jest nawet większa niż w wielu innych krajach.

Jak szczegółowo przedstawiają się działania SEO? Zatem optymalizacja treści zawiera się w różnego rodzaju jej wyróżnieniach, zamieszczaniu w niej unikalnych słów kluczowych czy zbudowaniu odpowiedniego menu strony. Optymalizacja technicznych aspektów strony polega na utrzymaniu konkretnych standardów pozwalających wyświetlać się stronie na różnych urządzeniach. Natomiast optymalizacja pod kontem linkowania wiąże się z szeregiem czynności związanych z odnośnikami.

Z kolei pozycjonowanie danej strony internetowej to szereg działań umożliwiających danej stronie uzyskanie jak najwyższego miejsca w wyszukiwarce po wpisaniu określonej frazy. Te czynności to między innymi działania SEO. Tak więc pozycjonowanie danej strony zależy w dużej mierze od skutecznej kampanii SEO, ale nie tylko.

Do innych czynności pomagających pozycjonować stronę zalicza się tzw. linkowanie. Polega ono na tym, że motywuje się innych użytkowników do cytowania danej witryny na innych stronach. Kolejnym działaniem jest tutaj content marketing, czyli tworzenie wartościowych i atrakcyjnych dla innych internautów treści, które przyciągną ich do danej strony. Inną czynnością, która może pomóc w dobrym pozycjonowaniu jest odpowiednia analityka przeprowadzonych działań w celu zmierzenia ich efektywności.

Podsumowując, widzimy, że pozycjonowanie jest pojęciem szerszym, zawierającym w sobie SEO i w dużej mierze zależne od niego.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

2 comments

  1. Ola

    Zdarza się, że wielu nazywa pozycjonowanie jako SEO. Nawet wśród zawodowców – czyli ludzi, którzy zawodowo zajmują się marketingiem. Rozumiem u klientów, ale żeby zawodowcy?
    Osobiście wiem, czym się to różni. Jeśli więc wybieram agencję do obsługi mojej firmy i ktoś mówi, że zrobi SEO i opisuje pozycjonowanie, to wiem, że z tą firmą nie będę współpracowała.

  2. Ann_19

    Myślę, że to kwestia umowna. Wiele agencji posługuje się nazwą SEO aby opisać pozycjonowanie. Często (choć nie zawsze) jest to efekt wygody, a nie braku wiedzy. U nas w firmie też tak się przyjmuje, przy czym zawsze zaznaczamy, że to różne pojęcia a nazewnictwo stosujemy umowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *