Kiedyś – praca w domu była zarezerwowana dla wolnych zawodów, potem korporacje zaczęły wyrażać na nią zgodę, a nawet zaczęły zachęcać pracowników do takiej formy. Wpływało to na zadowolenie klientów i dawało możliwość pogodzenia pracy z innymi obowiązkami, czy nawet podczas lekkiej choroby. Obecnie, w czasach pandemii, niemal każde biuro i instytucja musiała przejść na formę pracy zdalnej. I okazało się, że się da, a nawet że jest to dobre rozwiązanie. Część firm i instytucji postanowiła utrzymać tą formę pracy. Okazuje się, że ma ona wiele atutów, chociaż wiele osób ma obawę o wydajność pracy i umiejętność odseparowania się od domowych „przeszkadzaczy”. Trzeba przestrzegać pewnych zasad:
-
Przestrzeń do pracy.
To jest podstawowa zasada, którą trzeba przedstawić innym domownikom, zwłaszcza dzieciom. Tutaj jest gabinet do pracy i nie wolno do niego wchodzić, jeśli ktoś w nim pracuje. Jeżeli nie masz specjalnego pomieszczenia, może być część pokoju, postaw w niej biurko i staraj się odseparować tą przestrzeń, żeby zapewnić sobie maksymalnie dużo spokoju. Postaraj się, żeby stanowisko pracy było dobrze naświetlone, żeby był w nim spokój i żebyś miał komfortowe krzesło.
-
Narzędzia do pracy.
Jeśli nie otrzymasz od pracodawcy potrzebnego sprzętu i oprogramowania, lub gdy wykonujesz wolny zawód – musisz się o to zatroszczyć sam. Pamiętaj, że inwestycje się opłacają i postaraj się kupić dobry jakościowo sprzęt, który będzie działał sprawnie. Na pewno potrzebne będą: komputer, drukarka, zestaw słuchawkowy, sprawny telefon, być może dodatkowy monitor. No i sprzęty wynikające ze specyfiki Twojego stanowiska.
Nie zapominaj o szybkim, niezawodnym łączu internetowym. Nie da się pracować wydajnie, jeśli będziemy mieli problemy techniczne.
-
Opracuj rutynę.
Istnieje pokusa, żeby pospać dłużej, skoro nie musimy dojeżdżać i stać w korkach. Jednak nie jest to do końca dobre. Potrzebujesz przecież wykonać pewne czynności, żeby skupić się potem na pracy. Zjedz zdrowe śniadanie, porozciągaj się, ubierz wygodnie, nawodnij organizm. Tak, żeby żadne potrzeby organizmu cię nie rozpraszały podczas pracy. Dobrze jest wybrać się przed pracą na poranny spacer. Skoro pracujesz w domu, zapewne spędzasz w nim większość dnia, a gdy ją kończysz, może być późno. Potrzebujesz ruchu i świeżego powietrza, żeby móc się potem skupić.
Nie zaniedbuj swojego stronu i higieny. To bardzo wpływa na nasze samopoczucie a także samodyscyplinę. Nie musisz zakładać szpilek czy garnituru, ale ubierz się tak, żeby ktoś mógł umówić wideokonferencję i cię nie zaskoczył.
-
Rób przerwy.
Nasza wydajność jest zawsze ograniczona. Są godziny, w których nasz organizm daje o sobie znać. Rób więc czasem przerwy, na przekąskę, kawę, czy wyjście na powietrze. Na pewno wiesz, w jakich godzinach pracuje Ci się najlepiej. Jeśli lubisz pracować rano, wstań wcześniej i wykorzystaj ten czas. Jeśli lubisz pracować popołudniu – zapewnij sobie spokój w tych godzinach, a wcześniej zrób w domu wszystko, co potrzebujesz, żebyś nie musiał sobie przerywać.
-
Ustal ramy czasowe.
Bardzo ważne jest, żeby życie prywatne nie ingerowało w pracę, ale również żeby praca nie pochłaniała Cię całkowicie. Ustal, jakie pracujesz, a kiedy wychodzisz z pracy. Musisz mieć przecież czas dla rodziny i na rozrywkę. Trzymaj się tych godzin, żeby moment wyjścia z pracy dawał Ci satysfakcję.